Radio Love Romania - Forum
Pentru a avea acces la acest forum trebuie să vă logaţi !

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

Radio Love Romania - Forum
Pentru a avea acces la acest forum trebuie să vă logaţi !
Radio Love Romania - Forum
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Conectare

Mi-am uitat parola

Galerie


DEFINITIA IUBIRII Empty
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Ultimele subiecte
» Discutii pur si simplu ;)
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeLun Dec 03, 2018 2:46 pm Scris de NoLimit

» Ce te-a facut sa zambesti astazi?
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeVin Sept 05, 2014 2:03 am Scris de Irina

» Radio Love
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeDum Feb 17, 2013 9:20 pm Scris de Irina

» Cerere in casatorie cu final...
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeLun Oct 17, 2011 6:14 am Scris de Tony

» Mandrie romaneasca
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeMar Sept 27, 2011 9:52 pm Scris de Tony

» Gafe cinematice
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeSam Sept 24, 2011 12:35 am Scris de Tony

» Filme ON-LINE
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeMier Sept 07, 2011 6:45 am Scris de Tony

» Povestea unei fete care a facut greseala sa se indragosteasca
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeMier Aug 03, 2011 2:11 am Scris de angelrain

» Pe patul de moarte...
DEFINITIA IUBIRII Icon_minitimeVin Iul 08, 2011 8:57 pm Scris de Tony

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Martie 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar


DEFINITIA IUBIRII

3 participanți

In jos

DEFINITIA IUBIRII Empty DEFINITIA IUBIRII

Mesaj Scris de Irina Dum Ian 16, 2011 11:31 pm

Ce e iubirea, asadar? ne-am intrebat sau nu, o consideram un sentiment pur si simplu, sau o luam ca atare? Iubirea a fost si va fi intotdeauna cuibarita in fiecare dintre noi, fie ca recunoastem sau nu. Cautand definitia iubirii pe internet, am gasit ceva ce am simtit nevoia sa va impartasesc si voua :

In DEX, iubire e definita cam asa : faptul de a se iubi, sentimentul de dragoste fata de o persoana de sex opus, relatie de dragoste ; sentiment de dragoste pentru cineva
Pentru fiecare om inseamna ceva, fiecare om are o definitie proprie pentru acest cuvant.
Orice poveste de dragoste trebuie "gustata" din plin indiferent unde o afli : intr-o carte, intr-un film, intr-o poezie, intr-un cantec, iar cel mai bine e cand
o gasesti in realitate. In acest timp pare ca e mai convenabil sa iti cunosti interesul si sa ai grija de binele tau. Nu e chiar asa... nu banii aduc fericirea, nici luxul, nici celebritatea. Iubirea are multe sensuri, insa le vei gasi numai daca le vei cauta adanc in sufletul tau.
Am auzit multe despre iubire. Aici tine de cum o concepe fiecare. Mi s-a spus ca iubirea e ca o roata de masin, si anume fara colturi, adica poti alerga in bratele cui vrei fara sa ai remuscari.
Dragostea esre ceea ce ii face pe oameni sa creada ca sunt frumosi cand nimeni altul nu-i vede asa.
Dragostea este lucrul acela inteligibil care ne face multumiti cu ceea ce avem si nemultumiti de ceea ce suntem.

Filip Roxana iunie 2008


Si acum citate mai "mititele " :

Iubirea e un pahar care trebuie baut, il bei, te inconvoi de durere pe urma te redresezi (Marin Preda)

Nici un doctor nu are dreptul sa desparta corpurile celor nascuti uniti, caci le-ar ucide pe amandoua (Camil Petrescu)

Iubirea este prin esenta deschisa ca o floare de primavara. Si nu inchide racoarea tristetii petalele acestei flori? Uneori invinge iubirea, alteori tristetea... ( Emil Cioran)

Caracterul iubirii adevarate are multe asemanari cu copilaria: necugetarea, imprudenta, risipa, rasul si plansul sunt aidoma ( Balzac)


Voi care credeti ca ar fi definitia iubirii?


Ultima editare efectuata de catre Irina in Mar Ian 18, 2011 2:29 am, editata de 1 ori
Irina
Irina
Admin

Sex : feminin Zodiac : Capricorn Numarul mesajelor : 107
Localizare : Giurgiu, Romania
Reputatie : 681

Sus In jos

DEFINITIA IUBIRII Empty Re: DEFINITIA IUBIRII

Mesaj Scris de dj`love Lun Ian 17, 2011 12:33 pm

a iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nicio limita a simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile.
dj`love
dj`love

Zodiac : Capricorn Numarul mesajelor : 20
Reputatie : 270

Sus In jos

DEFINITIA IUBIRII Empty Re: DEFINITIA IUBIRII

Mesaj Scris de Catalin Lun Ian 17, 2011 12:56 pm

20 DE DEFINITII ALE IUBIRII

1) Iubirea e un pahar care trebuie baut, il bei, te inconvoi de durere pe urma te redresezi (Marin Preda)

2)Nici un doctor nu are dreptul sa desparta corpurile celor nascutzi unitzi, caci le-ar ucide pe amandoua (Camil Petrescu)

3) Iubirea este prin esentza deschisa ca o floare de primavara. Shi nu inchide racoarea tristetzii petalele acestei flori? Uneori invinge iubirea, alteori tristetzea... ( Emil Cioran)

4) Orice iubire e ca un monodeism, voluntar la inceput, patologic pe urma.

5) Iubirea infloreshte fara seaman, cum infloresc salbatic, in luna mai, nimfele lujerilor de crin.

6) Iubirea e cel mai inalt shi mai biruitor sentiment ce nu cunoashte ziua de ieri shi nu se gandeshte la cea de maine. NU o doreshte decat pe cea de azi, dar pe aceasta o vrea intreaga shi fara sa-i pese de nimik.

7) Iubirea e un castel cladit pe iluzii. Orice vorba spusa mai cu putere il cutremura sau il darama.

8 ) Iubirea fara adevar e ca o apa intr-un rau fara margini.

9) Iubirea itzi lasa cele mai puternice abundentze pe care le vindeca numai o inima curata.

10) A iubi inseamna a suferi shi cum multzi fug de suferitza, putzini shtiu sa iubeasca cu adevarat.

11) A iubi inseamna a gasi fericirea noastra in fericirea altora.

12) Iubirea indura mai ushor moartea decat indoiala sau tradarea.

13) A iubi shi a fi cuminte ii e ingaduit abia unui zeu (Syrus)

14)Nu va-nvatza sa iubeasca vreodata o inima ce-a obosit urand (Nekrasov)

15)Nu exista om atat de lash pe care iubirea sa nu-l transforme in erou ( Platon)

16) Cand iubeshti puternic, gaseshti intotdeauna ceva nou in persoana iubita (Pascal)

17) Caracterul iubirii adevarate are multe asemanari cu copilaria: necugetarea, imprudentza, risipa, rasul shi plansul sunt aidoma ( Balzac)

18) Iubirea este singurul mijloc prin care intr-o clipa intreaga fiintza a omului poate fi deshteptata.

19) Prima iubire care patrunde in inima este ultima care iese din memorie.

20)Iubirea este cea mai inalta culme a fericirii care se poate transforma in cel mai adanc vartej al nefericirii.



Catalin
Catalin

Sex : masculin Zodiac : Pesti Numarul mesajelor : 3
Reputatie : 10

Sus In jos

DEFINITIA IUBIRII Empty Re: DEFINITIA IUBIRII

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum